Keyteepee: “Poświęcenie się muzyce jest niekoniecznie racjonalne” [WYWIAD]

By móc tworzyć, jest w stanie dużo poświęcić. Współtwórca KTP Records Kamil Kamiński (Keyteepee) opowiedział o swojej działalności muzycznej. Wyprodukował w całości album Christophorosa777 Emocjonalia. Jest otwarty na współpracę z wokalistkami, wokalistami i raperami. Na jego bitach nagrywają między innymi Augustyn i Hiob. Zapraszamy na rozmowę z człowiekiem żyjącym pasją do muzyki.

Dlaczego postanowiłeś poświęcić się w muzyce?

– To jest dobre pytanie. Muszę to przemyśleć (śmiech). Po prostu chcę tego. Czuję, że to dobra droga, choć może trudna. Za to jest ogromna satysfakcja z tworzenia. Poświęcenie się muzyce niekoniecznie jest racjonalne czy opłacalne, przynajmniej na ten moment.

Kiedyś tworzyłeś muzykę elektroniczną, ale teraz Twoja działalność to głównie produkcje hip-hopowe. Dlaczego poszedłeś w tym kierunku?

– Cały czas robię muzykę tak samo. Tylko za sprawką Christophorosa777 zacząłem robić bity, a potem ktoś inny chciał coś podobnego. Potem kolejne osoby i tak wyszło. Nie robię raczej tradycyjnych bitów, staram się je uzupełnić sobą, po prostu z rapem brzmi to, jak hip-hop, ale równie dobrze ktoś może do tego zaśpiewać i doznania słuchowe będą już inne. Nie ukrywam, że dużo zawdzięczam współtwórcy KTP Records, Christophorosowi777.

Razem z Christophorosem nagraliście płytę Emocjonalia. Wiemy, że Twoja muzyka będzie na płycie Nawrót rapera Augustyna. Możemy też zdradzić, że na tym krążku nawiną Anatom oraz Edzio, czyli dość rozpoznawalni raperzy. Ostatnio na Twoim bicie nagrał Hiob.

– Nie myślę o tym jak o nazwisku, ksywie. Kilka osób doceniło moją muzykę, w tym te, które siedzą w tym bardziej i to dla mnie sygnał, że może to, co robię, wyróżnia się spośród całej masy muzyki. Utwierdza mnie to, że moja decyzja o poświęceniu się muzyce była słuszna. Czuję, że komuś to się może przydać, pomóc uzewnętrznić swoje emocje.

 Tworzysz w programie FL Studio. Czemu akurat ten? Jakie możliwości daje?

– FL był pierwszym profesjonalnym programem, jaki dorwałem i na nim się uczyłem. Programy DAW są praktycznie takie same, jeżeli chodzi o możliwości, po prostu inaczej się na nich pracuje. Ja znam to oprogramowanie i dobrze mi się na nim działa. Atutem FL’a są dożywotnie aktualizacje. Kiedyś kupiłem program, a pobranie najnowszych wersji nie wiążę się z dodatkowymi opłatami.

Dźwięki tworzysz w FL Studio, ale używasz też żywych instrumentów?

– W zasadzie to tylko gitary, bo do niej mam dostęp. Większość dźwięków żywych instrumentów można wygenerować za pomocą wtyczek.

Czym różnią się Twoje bity od wszystkich innych?

– Trudno powiedzieć czym różnią się moje bity, nie wiem za bardzo, jak inni je robią. Myślę, że wyróżniają je melodie i moja wrodzona melancholia, tudzież smutek, jak co poniektórzy mówią.

Dlaczego raperzy powinni kupować Twoje bity?

– Jeżeli się podobają, to proszę bardzo, nikogo nie zmuszam. Moje produkcje różnią się od klasycznych bitów i nie wiem, czy każdemu będą pasować. Myślę jednak, że brzmienie Keyteepee się wyróżnia.

Jakimi produkcjami chciałbyś się zajmować poza hip-hopem. Z kim chciałbyś współpracować? Może masz wymarzone collabo?

– Chętnie zająłbym się znów swoimi rzeczami. Kiedyś tworzyłem muzykę elektroniczną. Chętnie stworzę coś z wokalistkami, co byłoby miłą odmianą. Dobrym przykładem jest numer Raz Dwa Trzy nagrany z Emką. Milo wspominam tę współpracę. Czy mam wymarzoną kolaborację? Chyba nie.

Dodaj komentarz