Jak powstaje muzyka niezależna?

Christophoros777 nagrał nowy utwór. Premierka na YouTube była, post na Fejsa wleciał. Fajnie. Co poprzedziło ten długo wyczekiwany dzień? Czy łatwo jest nagrać profesjonalny kawałek? Jak powstaje muzyka niezależna?

Odpalasz nowy kawałek mało znanego rapera. Może jest nawet niezły, ale wolisz przeboje z radia lub te z zakładki na czasie YouTube. Masz do tego prawo. Załóżmy jednak, że spodobał Ci się na tyle, że zapodajesz komentarz lub zostawiasz łapkę w górze. Wiesz, że już pomagasz artyście?

Cześć, jestem Christophoros, niezależny twórca z KTP Records, raper. Moje utwory są odtwarzane w liczbach zdecydowanie mniejszych niż bym oczekiwał. Czy są słabe? Nie. Czemu nie są bardziej popularne? Mogę się tylko domyślać.

czarne tło Facebook900x500 Jak powstaje muzyka niezależna?
KTP Records na YouTube

Jak powstaje muzyka niezależna? Doszedłem do takiego etapu, że nie chcę już robić muzyki byle jak – choć właściwie robię ją hobbystycznie. Żeby było profesjonalnie, trzeba płacić. Umiem “tylko” pisać teksty i rapować. Nie robię bitów, nie mam studia nagrań, nie umiem miksować wokali i robić masteringu. Koszt powstania jednego kawałka to w moim przypadku przynajmniej kilkaset złotych.

Kto umie więcej, płaci mniej. Są osoby, które potrafią profesjonalnie stworzyć utwór od A do Z. Zrobić bit, nagrać wokale we własnym studio, ogarnąć miks i mastering, zrobić oprawę graficzną. Tylko nie każdy ma do tego predyspozycje, czas, umiejętności.

Załóżmy, że mamy już gotowy numer, ale to nie koniec misji. Najlepiej byłoby nakręcić teledysk, by przykuwał uwagę na YouTube. Tańsza opcją są tzw. mash-upy, czyli klipy robione z różnych materiałów wideo, często udostępnianych za darmo w specjalnych serwisach internetowych. Alternatywą są także ruchome grafiki, wizualizacje, świetnie prezentujące się na ekranie komputera lub telefonu i dodające klimatu muzyce. To wszystko kosztuje.

augustyn christophoros 1024x646 Jak powstaje muzyka niezależna?
Augustyn i Christophoros777

Chcąc zminimalizować koszty, zacząłem się uczyć montażu wideo, nagrywania klipów i robienia grafik do utworów. Dwa teledyski powstały przy pomocy… smartfona. Sam je zmontowałem. Wideo sklejam też na potrzeby vlogów i innych materiałów na kanał KTP Records na YouTube. Jakość nie jest wybitna, ale staram się wyciskać z tego jak najwięcej.

Moje utwory możesz słuchać też w Spotify, Apple Music lub kupić w Google Play czy iTunes. Jak to możliwe skoro nie stoi za mną żadna wielka wytwórnia? Całe szczęście, że niezależni twórcy mają dużo łatwiej niż kiedyś. Istnieją serwisy umożliwiające dystrybucję w najpopularniejszych sklepach i platformach streamingowych. Ja używam takiego, który nie pobiera opłat za opublikowanie muzyki, ale ma swoje minusy. Między innymi trzeba czekać 3 tygodnie na premierę materiału. Dużo szybciej muzyka lub album publikowane są za pośrednictwem serwisów pobierających np. roczny abonament lub opłatę za konkretne wydanie. O stawkach za odtworzenia wolę nie pisać – milczenie niech będzie wymowne.

#Hot16Challenge2 Christophorosa

Jestem zbyt “mały”, by nie tyle zarabiać na muzyce, co mieć z niej chociaż zwrot zainwestowanej kasy. Christophorosa777 możesz odpalić na YouTube, Spotify i tak dalej, ale kto o tym wie i kto chce tego słuchać? Słowem klucz jest promocja. Trzeba wkładać hajs, by mieć super jakość utworów, profesjonalne teledyski i inwestować w promowanie materiału na Facebooku. Zasięgi bezpłatne bez armii wiernych słuchaczy, lajkujących i komentujących, nie dają pożądanych efektów.

Mówi się – dobra muzyka zawsze się obroni, ale własne doświadczenia nie pozwalają mi się z tym zgodzić. Nie myślę nawet o sobie. Znam ludzi, których przykłady są dowodem na to, że kunszt, umiejętności i talent artysty to często zbyt mało, by zaistnieć.

Christophoros777

Zobacz inne artykuły na naszej stronie.


2 Replies to “Jak powstaje muzyka niezależna?”

  1. dobry refren te powtórzenia jak feniks zaśpiew w ogóle numer profesjonalnie brzmiący
    rap strasznie się rozwinął pod względem melodyjności .macie radość szczeście z tego to jest sukces już największy

    1. Dziękuję za opinię 🙂

Dodaj komentarz